5 Ağustos 2016

Rahim duvarı sarkomu rahmin iç zarından değil rahim duvarındaki kas ve buna benzer dokulardan köken alan kanserleridir. Endometrium kanserine göre daha kötü seyrederler ve rahim iç örtüsü sarkomu gibi seyrek görülen başka bazı kanser tipleri de vardır. Rahimdeki bir miyomda da habis gelişme olabilir leiomyosarkom. Lenf yollarında yayılma eğilimi gösteren kanserlerden farklı olarak bu sarkomlar çoğu zaman erken safhada kan dolaşımını istila edip, hızla akciğerlere ve öteki uzak organlara yayılırlar. Bu nedenle genellikle bu vakalarda prognoz kötüdür. Koriokarsinom choriocarsinoma da molar bir gebeliğin mole hydatidiforme ardından gelişebilen çok habis, seyrek görülen bir tümördür.

Rahim Duvarı Sarkomu Riskini Artıran Diğer Faktörler

Rahim duvarı sarkomu bu, embriyonun öldüğü, ancak plasenta dokusunun synctial trophoblast habis değişime uğradığı bir anormal gebeliktir. Daha seyrek olarak, choriocarsinoma düşükten, hatta normal bir gebelikten sonra da oluşabilir. Genellikle, tümör rahimin kas duvarı içinde başlar ve hızla öteki organlarda metastaz yapar. Geçmişte bu hastalığa yakalanan kadınlardan yüzde 85'i, tedaviye rağmen bir yılda ölürlerdi. Günümüzde ise, çeşitli ilaçlarla kimyasal tedavi vakaların çoğunda bu habis tümör tümüyle tedavi edilebilmektedir.

Rahim Duvarı Sarkomu Belirtileri

Rahim duvarı sarkomu ilk belirti yalnızca karın alt tarafında müphem bir rahatsızlık ya da leğen bölgesinde ağırlık hissinden ibaret olabilir. Sürekli hazımsızlık ya da az miktarda yemeğin ardından bile şişkinlik hissi de erken yumurtalık kanserinin bir başka işareti olabilir. Bu gibi durumlarda kadınlar antasidlerle mide asidini giderici ilaçlarla ya da benzeri tedbirlerle boşuna kendi kendilerini tedavi etmeye çalışırlar. Hala adet gören kadınlarda adetler çoğu zaman aldatıcı biçimde normal olduğundan, rutin jinekolojik muayeneyi de ihmal edebilirler. Menopozdan sonra da yumurtalık kanserinin kanama ya da lekeye yol açtığı görülmez. Yumurtalık kanserlerinin çoğu, sonunda karın boşluğunda bol miktarda serbest sıvı asit toplanmasına yol açar. Bu nedenle, çoğu zaman yumurtalık kanserinin gerçek belirtisi karnın hızla Büyümesi ve elbiselerin birden dar gelmeye başlaması olmaktadır. Daha seyrek olarak, karında bir kütle hissedilir, ama aniden büyümeye başlayana dek ihmal edilir. Çoğunlukla da artık tümör yumurtalıkların ötesine yayılmıştır. Rahim duvarı sarkomu adlı makalenin sonuna geldik başka bir makalede görüşmek dileğiyle…

Diğer Makaleler

Ptt Kargo UPS Kargo Visa Card MasterCard Valid W3C Geciktirici