26 Aralık 2014

Soru: İleri yaşlarda ve orta yaşta seks , bir çiftin haftalık ortalama sayısı nedir? Cevap: Birçok uzman, orta yaşlı çiftlerin haftada ikiden az seviştiklerine işaret ediyor. Araştırmadan, çok sayıda kadının daha sık sevişmeyi tercih edecekleri anlaşılıyor. Samuel S. Janus ve Dr. Cynthia L. Janus'un yazdıkları The Janus Report on Sexual Behaviour ('Cinsel Davranış Hakkında Janus Raporu'), kadınların yüzde 58'i ile erkeklerin yüzde 46' sının, performanslarını maksimum cinsel potansiyellerinin altında gördüklerini belirtiyor. Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi emekli öğretim üyesi olan Dr. Estelle Ramey’e göre, 'Cinsel ilişki, haftalık birleşme sayısı açısından, özellikle uzun süreli ilişkilerde, gevşeme eğilimine girer; fakat bu, hiçbir zevk alınmadığını göstermez.'

Orta Yaşta Seks Sıklığı

Dr. Reinische, sıklık sorununu 'Bunun yanıtı, aslında hiçbir yanıtı olmadığıdır. Sıklıkla ilişkisi olan etkenlerden biri, ilişkinin tazeliğiyle ilgilidir. Ama bu tek etken değildir... Tüm evlilikleri boyunca her gün üç kez sevişen çiftler vardır. ... Eğer her iki taraf da mutluysa, ilişkinin her gün, ya da ayda, yılda bir olması kendileri için en uygun rakamdır,' şeklinde yorumluyor. The Social Organization of Sexuality ('Cinselliğin Toplumsal Örgütlenişi')'nde yayınlanan ve Chicago Üniversitesi sosyologları Edward Laumann, Stuart Michaels ve Robert Michael tarafından gerçekleştirilen son araştırma, sıklık açısından Amerikalıların üç gruba ayrıldığını belirtiyor. Üçte biri haftada iki veya daha sık, üçte biri ayda birkaç kez ve sonuncu üçte bir de yılda birkaç kez orta yaşta seks yapıyor ya da hiç yapmıyor. En basit ve en dolaysız yanıtı, Dr. Alex Comfort veriyor.

Orta Yaşta Seks İsteği

The New Joy of Sex ("Yeni Seks Zevki') adlı kitabında, 'orta yaşta seks için doğru sayı, sizin ve partnerinizin istediği sıklıktır’ diyor. Case Western Reserve Üniversitesi Kadınlar İçin Evlilik ve Cinsel Sağlık Merkezi Programı yöneticisi ve klinik psikiyatri öğretim yardımcısı Dr. Ellen Rosenblatt, sorunun daha derinlere uzandığını ve aslında 'İnsanlar niçin sıklık hakkında soru soruyorlar? Eğer size haftada iki ya da üç kez normaldir dersem, bu bilgi sizin ne işinize yarayacak?' diye sormak gerektiğini düşünüyor. Case Western Reserve Üniversitesi Evlilik ve Cinsel Sağlık Merkezi yöneticilerinden ve Üroloji bölümü psikoloji öğretim üyesi psikolog Stanley Althof, sıklık konusunun "bağlam içine alınması gereken bir sorun' olduğuna dikkati çekerken. 'Çiftin yaşamında daha neler olup bitiyor... İki küçük çocukları mı var, her ikisi de çalışıyor mu ve daima yorgun mu oluyorlar? Çiftin yaşam koşullan ne?' sorularına yanıt aranması gerektiğini ekliyor. Açıkçası, orta yaşta seks sıklığı sorununa bir yanıt verilmesi gerektiğinde, binlerce etkenin göz önüne alınması gerekiyor.

Diğer Makaleler

Ptt Kargo UPS Kargo Visa Card MasterCard Valid W3C Geciktirici