20 Kasım 2014

İdrar örneği en iyi nasıl alınır? Normal ve sağlıklı koşullarda idrar sterildir (mikropsuzdur). Bu nedenle, idrar örneği ne üretranın dışından ya da vajina bölgesinden bakteri karışmasına fırsat vererek işi karıştırmamak çok önemlidir. İdrar torbasına sonda uygulamak dışında en iyi örnek alma yöntemi şudur:

İdrar Örneği Tahlili

1) Üretranın dışını ve vajina bölgesini yavaşça ama çok iyi temizleyin. Adet kanamanız varsa, idrara kan karışmasını önlemek için vajina girimini bir bez ya da tamponla tıkayın.  2) İdrar örneği en iyi ayakta ya da çömelerek alındığından, banyo küvetine girin ya da tuvalete yüzünüz arkaya dönük olarak ata biner gibi oturun (yahut da alaturka tuvalete çömelin.) 3) Bir elinize örnek kabını alın, öteki elinizle iç dudakları ayırıp, işemeye başlayın. İdrar örneği ile yalnızca basit bir test yapılacaksa, ağzı kapalı, temiz ve kuru bir kavanoz yeterlidir, (idrar kültürü için alınan örneklerde doktorunuz ya da laboratuvar size özel bir steril kap verecektir.)  

İdrar Örneği Testi

4) İdrarın vulva yüzeyine değmeden aktığından emin olduğunuz zaman, kabınızı doldurun. Kabınızın vulvaya değmemesine dikkat edin.  İdrar örneği laboratuvara vermeniz gecikecekse, buzdolabında saklamanız iyi olacaktır, idrar kültürü en erken kırk sekiz saatte sonuçlanır. Basit idrar örneği ile tahlil ise birkaç dakikada yapılabilir. Zaten doktorların çoğu laboratuvar sonucunu beklemeden tedaviye başlayacaklardır.

Diğer Makaleler

Ptt Kargo UPS Kargo Visa Card MasterCard Valid W3C Geciktirici