Geç Boşalma

22 Ekim 2012

Geç boşalma, erkeğin orgazm refleksinin istem dışı olarak ketlenmesidir. Bu durum fizyolojik açıdan kadındaki orgazm bozukluğuna benzer. Geç boşalan erkek cinsel uyarılma yaşar, iyi derecede ereksiyon olur, ama yeteri kadar uyarıldığı halde boşalma refleksini açığa çıkarmada sıkıntı çeker. Ciddi derecede aşırı kontrol uygulayan, bir başka deyişle mastürbasyonla bile hiç boşalmamış bir erkeğe az rastlanır. İyi ki de böyledir, çünkü bu uç noktadaki gecikmenin tedavisi zordur. Daha hafif biçimlerinde, boşalma gecikmesi (ya da boşalma yetersizliği) oldukça normal olup cinsel terapiyle mükemmel bir prognoza sahiptir. Bu bozukluğun orta dereceli biçimlerinde, erkek, sadece yalnızken mastürbasyon yaptığında boşalabilmektedir. Daha hafif gecikme yaşayan erkekler, partnerleri yanındayken boşalabilir, ama sadece elle veya oral uyarımla. Bunlar vajinanın içinde boşalamazlar. Erken boşalma dan farklı bir boyuttadır.

Geç boşalma için

Buna rağmen hafif biçimleri durumsal olup, bazıları ancak aşırı uzun ve güçlü bir cinsel birleşme ile boşalır. Boşalmanın aşırı kontrol edilmesinin sebebi kabızlığın, globus histeri kusun ve idrar akışını başlatma sorununun nedenine benzer. Dışkılama, yutkunma, idrar yapma, boşalma ya da orgazm, normalde istemli kontrol edilen otonomik aracılı reflekslere bağlıdır. Kişi duygusal olarak uyarılmış bir haldeyken ya da psikolojik bir çatışmanın hakimiyeti altındayken, söz konusu refleksin ketlenmesi karşısında istem dışı bir savunma tepkisi oluşabilir. Bu savunma tepkisi, aşırı kontrole, yani bu refleksi kortikal kontrolden kurtaramamaya yol açar.

Erkekte geç boşalma

Görünen o ki bilinçdışı çatışmanın kaynağı ve/veya duygusal durumun içeriği belli değildir. Bir başka deyişle, boşalma yetersizliğini iktidarsızlıktan ayırt eden belirli bir psikodinamik duruş saptamak mümkün olmamaktadır. Aynı türdeki derin bilinçdışı kastrasyon korkulan ve yüzeysel performans kaygılarının yanı sıra, partnere bağlanmaya dair korkular, bir erkekte erekti! sorunlarla, başka birinde boşalmanın aşırı kontrolüyle sonuçlanır. Görünüşe göre çatışmalar aynı, ama savunmalar farklıdır. Geç boşalan erkek farkında olmadan "kendini tutar", yani kontrol uygular, böylece kaygıdan kaçınır; oysa iktidarsız erkek kendisinin kaygıya boğulmasına müsaade eder, bu da onun erektil davranışını sona erdirir.

Geç boşalma sorunu

Geç boşalmanın kısa süreli aktif cinsel terapisinin asıl amacı, erkeği aşın derecedeki kontrol ihtiyacından uzaklaştırmaktır, böylece kişinin orgazmik refleksleri engellenmeden yerine gelebilir. Genelde bu yöntem çok işe yarar. Diğer durumlarda, hasta dikkatinin bu şekilde uzaklaştırılmasına imkan verecek kadar kendisini rahat hissetmeden önce, altta yatan çatışmaların bir kısmı ayın edilerek kısmen de olsa çözümlenmelidir. Bu hastalar için, kaygının ya da kaygıya karşı geliştirilen ketleyici savunmanın barındırdığı çok önemli etkenlerden biri partnerleriyle aralanndaki ilişkidir. Hasta rahatlayıp kolayca ha£ verici orgazmlar yaşamadan önce, çoğunlukla ilişkideki bilinçdışı sorunların büyük bir bölümünün çözümlenmesi gerekir.

Geç boşalma ilacı

Geç boşalma ilacı denince ilk olarak geciktirici çeşitleri akla gelmektedir. En etkili geç boşalma ilacı çeşitlerinin sergilendiği sitemizde, geç boşalma için son derece ekonomik ürünler bulabilirsiniz.

Diğer Erken Boşalma Makaleleri

Ptt Kargo UPS Kargo Visa Card MasterCard Valid W3C Geciktirici