3 Eylül 2015

Eş arama, evlenme çağı yaklaştıkça bir genç kızın" kalbi daima eş arama heyecanıyla çarpar. Farklı sebeplerden veya yaşı gereği evliliğe sıcak bakmayan bazı kadınlar da bile gizli gizli hep bu eş arama düşüncesi vardır. Her insan yeryüzünde karşı cinsten öyle bir insanla birleşmek isler ki, onunla bütün benliğini her zaman paylaşabilsin. Ondan hiçbir şey gizlemesin. Ona da en az kendisi kadar değer versin. Onunla sen ve ben olmasın. Kendi düşünceleri kolaylıkla onun beynine aksın. Onun hislerini ve düşüncelerini de kendi his ve düşünceleri gibi algılasın. Şüphe yok ki, eş arama sürecinde genç kalplerin bütün arzusu budur.

Evlilik ve Aile Müessesini Kabul Etmemenin Sakıncaları

Bu arada eş arama ve izdivaç için içlerinde heves ya da arzu bulunmayan kızlar da olabilir. Bu gibi kızlar ya hastadır ya da cinsel istekten yoksun veya uzaktırlar. Eş arama ve evlenme, dün olduğu kadar bugün de medeni toplumun en büyük görev ve sorumluluklarından birisidir. Tarihte, hiç izdivaç yapmayan, hatta hiç cinsel temasta bulunmayan erkeklerle, ömrünün sonuna kadar bakire kalmayı ideal edinen genç kızlara çok rastlanmıştır. Bu tür çürük idealler, insanlığın ve tabiat kanununun kabul etmeyeceği görüşlerdir. Böyle düşünenler genel prensiplerden ve toplum kurallarından ayrılmış marjinal kişilerdir. Eğer insanlığın çoğalmasını durduracak olan böyle bir ideal benimsenecek olsa, bir kaç yüz yıl sonra yeryüzünde insanlardan eser kalmazdı.

Erken Yaşta Evliliğin Sakıncaları

Eş arama, kalbin ideal eşini aramaya başladığı çağlarda (ki bu daha ziyade 14 ile 18 yaş arasıdır) evlenmek çoğu kez kötü sonuçlar vermektedir. Çocuklarını bu çağlarda evlendirmek isteyen anne babalar, çok titiz ve hassas olmalıdır. Çünkü 14 ile 18 yaş arasında bir kız, henüz evliliğin üzerine yükleyeceği görev ve sorumluluklardan bihaberdir. Evliliği çoğu kez bir evcilik oyun şeklinde gören kızlar, bu çağlarda oldukça fazladır. Kocasını tanımadan, karı kocanın karşılıklı görev ve sorumluluklarını idrak etmeden evlenmek, bazı hallerde, aile felaketlerini doğurmakta, sık sık haber bültenlerinde ve gazetelerde gördüğümüz cinayetler ve felaketler de, çoğu zaman bu sebeplerden meydana gelmektedir. Kalbin bulduğu eş, ilk zamanlarda tatlı bir hayal perdesi arkasında çok güzel, çok cazip görünse de, sonradan gelişen hayatın zorlukları arasında gerçek kimliğine bürünmeye başladığı zaman, azap veren bir şeytan, kabus yaratan bir insan haline dönüşebilir. Eş arama makalemizin sonuna geldik görüşmek üzere

Diğer Makaleler

Ptt Kargo UPS Kargo Visa Card MasterCard Valid W3C Geciktirici