Erken Boşalma Tedavileri

27 Mayıs 2014

Erken Boşalma Tedavileri: Günümüzde uygulanan erken boşalma psikoterapist kısa vadeli bir psikoterapi modeli kapsamında uygulanan psikoterapi sistemsel, davranışsal ve bilişsel yaklaşımların oluşturduğu bir bütündür (Althof, 2005; Kaplan, 1989; Levine, 1992; Masters & Johnson, 1970; McCarthy, 1990; Metz & McC.arthy, 2003; Semans, 1956; Zilbergeld, 1999). Tedaviye yol gösteren ilkeler, bir yandan boşalmayı kontrol etmeyi öğrenirken bir yandan da semptomun anlamını ve gerçekleştiği bağlamı anlamaktır. Psikoterapi ve davranışçı müdahaleler, erkeklerin ve çiftlerin
1) boşalmayı kontrol edecek ve/veya geciktirecek teknikler öğrenmelerine,
2) cinsel performansları konusunda güven kazanmalarına,
3) performans kaygısını azaltmalarına,
4) kalıplaşmış cinsel repertuarlarını değiştirmelerine,
5) yakınlık engellerinin üstesinden gelmelerine,
6) bozukluğu tetikleyen ve sürdüren kişilerarası sorunları çözmelerine,
7) cinsel fonksiyonla çatışan duygu veya düşüncelerle uzlaşmalarına ve
8) iletişimi arttırmalarına yardım ederek ejakülasyonu iyileştirirler. Psikodiııamik yönelimli terapistler, bu bozukluğu çiftlerin kendilerinin veya ilişkinin çatışan yönlerini hem gizleyip hem ifade etmeye çalıştıkları bir metafor olarak görürler. Sembolik anlamda, bozukluk yaşam ikilemlerinden birine yönelik riskli bir çözüm içerir.

Erken Boşalma Tedavileri

Davranışçı terapistler ise, bu bozukluğu kişilerarası veya çevresel olaylara koşullu veya uyumsuz bir tepki olarak yorumlarlar. Erkeğin duyumlarına rahatça dikkat etmesine ve uyarılmasının hızını yavaşlatmayı öğrenmesine yardım edecek egzersizler veya ev ödevleri verirler.
Erkek, daha da hızlı boşalmasına yol açacağına inandığından cinsel heyecanına odaklanmaktan korkar. Birden fazla prezervatif kullanımına başvurarak, penisine duyarsızlaştırma merhemi sürerek, cinsel birleşmeden önce tekrar tekrar mastürbasyon yaparak, partnerinin kendisini uyarmasına izin vermeyerek ya da sevişirken karmaşık matematik hesapları yapıp dikkatini başka yöne çekerek cinsel heyecanını azaltmaya veya sınırlandırmaya çalışır. Bu taktikler, ne kadar yaratıcı olursa olsun, sevişme hazzını azaltır ve genelde başarısız olurlar. Bahsedilen erkekler genellikle kendilerini öznel heyecan ölçeklerinin iki noktasında tanımlarlar heyecansızlık noktası ve kaçınılmaz boşalma noktası. Uyarılmalarına odaklanamaz, orta aralıktaki cinsel heyecanı algılayamaz, o noktada oyalanamazlar. Tedavide, erkeklere cinsel uyarılmalarına odaklanma talimatı verilir. Kademeli davranış egzersizlerinden yararlanarak, ara düzeydeki cinsel heyecanı saptamaları ve ona alışmaları öğretilir. Erkek, mastürbasyonla başlayıp kademeli olarak ön sevişmeden cinsel birleşmeye geçerek, bu aralıkta oyalanma ve böylece boşalmayı geciktirme yetisini edinir. Erkeğe cinsel becerileri öğretmenin ve erken boşalmaya ilişkin kişilerarası ve intrapsişik sorunları çözümlemenin yanı sıra bozukluğun sürmesine yardım eden bilişsel çarpıtmaları irdelemek de yararlıdır.

Diğer Makaleler

Ptt Kargo UPS Kargo Visa Card MasterCard Valid W3C Geciktirici