Doğum Kontrol Yöntemleri

8 Ocak 2015

İstenmeyen gebelikleri ve düşükleri önlemenin yolu daha iyi bir doğum kontrol yöntemleri bulunması mıdır?  Bunun böyle olmadığı anlaşılmaktadır. Eldeki doğum kontrol yöntemleri hayli etkili olduğu halde, düşük yaptırmak isteyen kadınların çoğu gebeliği önleyici hiçbir yönteme başvurmadıklarını belirtmektedirler. Gerçi evlenmemiş kadınlarda beklenmedik ve tek bir birleşme, istenmeyen gebeliklerin çoğunun nedenidir. Ama bu grup dışında kalan, cinsel bakımdan aktif ve bilgili binlerce kadın güvenilir doğum kontrol yöntemleri kolayca başvurabilecekleri halde, çeşitli psikoseksüel nedenlerle korunmaktan sürekli kaçınmaktadırlar.

Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında

Bazıları için istenmeyen bir gebelik bile sevildiklerinin ve arzu edildiklerinin kanıtı olabilir. Bir başka kesim için doğum kontrol yöntemine başvurmak, anın kendiliğindenliğini ve eşlerine kendilerini bütünüyle vermelerini önleyen bir şeydir. Sık sık da kadınların dinsel nedenlerle doğum kontrolü yöntemleri doğaya aykırı ve dolayısıyla günah saydıkları görülmektedir. Gerçeğe sırtını dönen bazı genç ve sağlıklı kadınlarsa, asla gebe kalamayacaklarına inanmışlardır. Ve bunlar düşüğün ardından, ilk düşüğün kendilerini gerçekten kısırlaştırdığından korkarak birkaç hafta içinde yeniden gebe kalırlar. Bazıları ise cinsel ruletten hoşlanır ve gerçek bir gebelik riski olduğunda koitusu daha heyecanlı bulurlar. Ancak gençler arasında istenmeyen gebelik sayısının artmasında, yeterli cinsel bilgi yoksunluğu ve güvenilir bir doğum kontrol yöntemine başvurma olanaksızlığı rol oynamaktadır.

Doğum Kontrol Yöntemleri Yan Etkileri

Ama doğum kontrol yöntemleri kolayca ve çevrelerinin haberi olmadan uygulayabildiklerinde bile, bilinçli ve bilinçsiz psikoseksüel etkenlerin bazı gençlerin gebelikten korunma yöntemlerine başvurmalarını önlediği anlaşılmaktadır: Kalifornia'ya tıbbi düşük talep eden genç kadınların yüzde kırkı birden fazla düşük yaptırmışlardır. Cinsel gereksinimlerindeki muazzam uyanışın entelektüel ve duygusal o akımdan henüz olgunlaşmama ile birleştiği ergenlik, sorunları akılcı biçimde tartmayı güçleştiren bir dönemdir. Son gözlem de daima düşük yaptırmak isteyen kadınlardır. Doğum kontrol yöntemleri olayına ilişkin bilgilerin yaygınlaştırılması, gebeliği önleyici etkili araçların kolayca elde edilebilmesi ve bilgili yol gösterme, gerçi istenmeyen gebelik sorununu asla ortadan kaldırmayacaktır, ama mümkün olan en iyi çözüme bizi biraz daha yaklaştıracaktır.

Diğer Makaleler

Ptt Kargo UPS Kargo Visa Card MasterCard Valid W3C Geciktirici