26 Ocak 2015

Doğum kontrol hapları diğer hormon ikame tedavisi tiplerinden farkı nedir? Doğum kontrol hapları sentetik ürünlerdir ve ovulasyonu önleyebilmek için oldukça yüksek dozda östrojen içerirler. Yüksek dozda sentetik östrojen, kan pıhtılaşması sorunları ve kalp damar hastalıkları riskinin artması da dahil, çeşitli istenmeyen yan etkilere yol açabildiğinden artık gebelik olasılığı kalmamış kadınlarda bu ilaçların kullanımı gereksizdir.

Doğum Kontrol Hapları Çeşitleri

Rahatsız edici menopoz belirtilerini denetim altına almak için azalmakta olan kendi östrojenine yalnızca biraz ekleme yapılmasına ihtiyaç duyan yaşlı kadınlarda, küçük dozda verilen doğadan elde edilmiş doğal ve biyolojik östrojen doğum kontrol hapları daha üstün ve daha zararsızdır ve yan etkileri de daha azdır.

Doğum Kontrol Hapları Zararları

Doğal östrojenler arasında estrone, estrone sulfate(Ogen, Evex), konjuge östrojen (Premarin), estradiol ve estriol sayılabilir. Sentetik östrojen örnekleri olarak da mestranol ve ethinyl estradiol (doğum kontrol haplarındaki östrojenler), diethylstilbestrol (DES) ve chlorotrianisene (Tace) verilebilir.

Diğer Makaleler

Ptt Kargo UPS Kargo Visa Card MasterCard Valid W3C Geciktirici