3 Kasım 2014

Kadınların adet sorunlarına her zaman yeterince önem verilmez. Aspirin tedavisiyle yetinilir, bu yetmezse yeterli bir değerlendirme ve tedavi yerine 'çocuğunuz olana dek bekleyin' denilir. Şiddetli dismenore vakalarına neyse ki nadiren kökten bir çözüm aranır.

Şiddetli Dismenore

Ama Amerika'daki bir günlük gazetenin doktor sütununa bir okuyucunun gönderdiği şu mektup, bu gibi yaklaşımlara yine de rastlanıldığını gösteriyor: 'Aile doktorumuza ne zaman bundan söz etsem, verdiği tek cevap histerektomi oluyor. On dokuz yaşında rahimin alınması, çok sert bir önlem değil mi?' Gerçi histerektomi (rahimin alınması) bu genç kızın dismenore sorununu kökten çözecektir, ama bu çözüm başparmakta sık sık yinelenen bir sancıyı tedavi etmek için ayağı kesmeye benzer.

Dismenore Sancısı

Bir taraftan radikal cerrahi önlemler önerilirken, öteki tarafta kendilerine özgü kökten yaklaşımları olan bir grup psikiyatristle karşılaşıyoruz. Onlara göre şiddetli krampların evrensel, çözümü psikiyatrik tedavidir. Bu uzmanların çoğu hiçbir zaman sancıyı kendileri çekmediklerinden, onların gözünde şiddetli dismenore si olan kızların çoğu mutlaka uyumsuz, nörotik kişilerdir. Kısacası, bu hekimler dismenore ninin tümüyle kadınların kafasında olduğu düşüncesindedirler.

Diğer Makaleler

Ptt Kargo UPS Kargo Visa Card MasterCard Valid W3C Geciktirici