Cinsel konuların çocuklardan saklanması

21 Ekim 2015

Cinsel konuların çocuklardan saklanması neden saklarız ben bu güdüyü bu amaçlardan hangisinde aramak gerektiğini gerçekten bilmiyorum. Bildiğim tek şey, hepsinin de aynı ölçüde saçma ve ciddiye almanın zor olduğudur. Ancak bir keresinde büyük düşünür ve hümaniter Multatuli'nin aile mektuplarında, cevabın da ötesine geçen birkaç satıra rastladığımı hatırlıyorum. "Bana göre bazı şeyler genelde çok fazla örtü altında kalıyor. Cinsel konuların çocuklardan saklanması çocuğun hayal gücünün saflığını korumak doğrudur, ama bu saflık bilgisizlikle korunmayacaktır. Tersine, gizlemenin çocukta gerçek konusunda her zamankinden daha büyük bir kuşku yaratacağına inciniyorum. Merak, bizi, rahatça anlatılması halinde içimizde hemen hiç ilgi uyandırmayacak şeylere yöneltir. Bu biU gisizlik korunabilse buna bile razı olabilirim, ama bu imkânsızdır. Çocuklar diğer çocuklarla karşılaşır, düşünmesine yol açan kitaplar bulur, ebeveynlerinin sır gibi sakladığı şeyleri eninde sonunda keşfeder ve bu da daha fazlasını bilme arzusunu kamçılar. Ancak kısmen ve sadece gizlilik içinde giderilebilen bu arzu duygularını kamçılar, hayal gücünü çarpıtır, böylece ebeveynlerinin hâlâ onun günahı tanımadığını düşündüğü dönemde bile o günah işler."

Cinsel Konuların Çocuklardan Saklanması Ve Gizlilik Tutumu

Cinsel konuların çocuklardan saklanması, durumun nasıl daha iyi ortaya konabileceğini bilmesem de birkaç şey daha ekleyebilirim. Erişkinlerin, çocukların önünde bu "gizleme" tutumunu benimsemelerinin nedeninin, cinsel konulardaki kendi geleneksel iffetliliklerinden ve rahatsız vicdanlarından başka bir şey olmadığına kuşku yok; ama erişkinleri biraz aydınlatarak giderebileceğimiz teorik bilgisizlik de kısmi bir rol oynuyor olabilir. Yaygın inanışa göre çocuklarda cinsel içgüdü bulunmaz ve sadece cinsel organlar olgunlaştıktan sonra, yani ergenlikte ortaya çıkar. Bu, hem bilgi hem pratik açısından ciddi sonuçları olan kaba bir hatadır; ve bu gözlemle o kadar kolay düzeltilebilen bir hatadır ki, insanların nasıl olup da bu hataya düştüklerini merak ederiz. Çocuk aslında cinselliğiyle birlikte doğar, emzirme döneminde ve çocukluğunun ilk yıllarında gelişimine belli cinsel duyumlar eşlik eder ve ancak az sayıda çocuk ergenlikten önceki cinsel etkinliklerden ve duyumlardan kaçabilir. Bu ifadeler konusunda ayrıntılı bir açıklama isteyenler.

Cinsel Konuların Çocuklardan Saklanması ve Cinsellik Teorisi

Cinsel konuların çocuklardan saklanması, cinsellik Teorisi Üzerine Üç Deneme adlı çalışmama bakabilir. Söz konusu çalışmadan, gerçek üreme organlarının vücudun cinsel haz duyumları sağlayan tek organları olmadığını, doğadaki ilişkilerin ilk çocukluk döneminde ör- genlerin fiilen uyarılmasını kaçınılmaz kılacak şekilde düzenlendiğini öğreniriz. Havelock Ellis'in [1898] ortaya attığı bir terimi kullanacak olursak, yaşamın bu dönemine oto-erotizm dönemi deriz; bu evrede cinsel haz olduğuna kuşku duyulmayan duyumların bir bölümü derinin çeşitli bölgelerinin (erotojenik bölgelerin) uyarılması, ya da bazı biyolojik içgüdülerin etkinliği yoluyla ve birçok duygusal durumdaki heyecan olarak üretilmektedir. Ergenliğin yaptığı tek şey, haz üreten bütün diğer bölgeler ve kaynaklar arasında örgenlere öncelik kazandırmak ve böylece erotizmi üreme işlevinin hizmetine yöneltmektir. Bu süreç doğal olarak bazı kütlemelere maruz kalabilir ve birçok insanda (daha sonra sapık veya nevrotik olanlarda) ancak eksik olarak tamamlanır. Cinsel konuların çocuklardan saklanması öte yandan çocuk, ergenlikten uzun zaman önce bile aşkın ruhsal dışa vurularını örneğin sevecenlik, düşkünlük ve kıskançlık- yaşama yetisine sahiptir. Sık sık, cinsel heyecanın fiziksel duyumları bu ruhsal durumlardaki patlamaya yardımcı olur, böylece çocuğun ikisi arasındaki ilişki konusundaki kuşkusu ortadan kalkar. Kısaca, üreme dışında çocuk ergenlikten uzun zaman önce sevgi [aşk] yetisini tam olarak geliştirmiştir ve "gizleme" tutumunun, ruhsal anlamda hazır olduğu, fiziksel anlamda uyarlandığı etkinlikleri zihinsel düzeyde kavramasını engellemekten başka bir işe yaramayacağı iddia edilebilir. Cinsel konuların çocuklardan saklanması makalemizin sonuna geldik görüşmek üzere…

Diğer Makaleler

Ptt Kargo UPS Kargo Visa Card MasterCard Valid W3C Geciktirici