17 Kasım 2014

Bimanuel muayene nedir? Gerekli yayma ve kültürler alındıktan sonra spekulum çıkarılır ve doktor bir ya da iki parmağını yavaşça vajina içine doğru iter. Genellikle bu iş için giydiği muayene eldivenini yağlayacaktır. Öteki eliyle de karnın alt tarafından aşağıya doğru bastırır. Neden iki el gereklidir? Vajina içindeki el (bir ya da iki parmak) serviksi yukarı iterek sabitleştirir, karındaki el ise aşağı iter.

Bimanuel Muayene Nedir

Böylece rahim doktorun iki eli arasına alınıp, incelenmiş olur. Yumurtalıkları muayene ederken de aynı teknik uygulanır. Doktor bimanuel muayene ile neleri öğrenir? Birincisi rahim hakkında her şeyi öğrenir. Büyüklüğü ve şekli normal mi? Gerektiği kadar hareketli mi, yoksa eski bir enfeksiyon ya da başka bir sorun nedeniyle oluşan yapışıklık sonucu belli bir durumda sabitleşmiş mi? Siz ne kadar rahat olursanız, bimanuel muayene de o kadar kolaylaşır ve işe yarar.

Bimanuel Muayene Nasıl Yapılır

Onun için bırakın karın kaslarınız gevşesin, bacaklarınız rahatça ayrık dursun, doktorunuzun işi kolaylaşsın. Rahimin iyice muayene edilebilmesi için idrar torbanızın da boş olması gerekir. Bimanuel muayene den önce idrar torbanızı boşaltmanız size hatırlatılmasa bile bunu unutmayın. Ancak rahimin içi (rahim boşluğu) bimanuel muayene de incelenemez. Rahim boşluğuna normalde kibrit başından büyük olmayan servikal orifisiumdan girilir. Bu nedenle, rahim boşluğunun parmakla muayene edilmesi mümkün değildir. Ama daha sonra öğreneceğiniz gibi, gerektiğinde rahimin içini de muayene etmenin yolu vardır.

Diğer Makaleler

Ptt Kargo UPS Kargo Visa Card MasterCard Valid W3C Geciktirici