27 Ekim 2014

Kesin olarak bilinmiyor, ama dismenoreyi rahim kasılmalarını uyaran prostaglandinlerin başlattığını gösteren birçok kanıt var. Prostaglandinler kimyasal bakımdan yağ asidi türevi olarak sınıflandırılan ve normalde vücut dokularının çoğunda bulunan hormon benzeri çeşitli maddelerdir.

Adet Sancıları

Bugüne kadar, insan bedeninde bulunduğu bilinen ondördü aşkın prostaglandinden özellikle ikisinin (prostaglandin E 2 ve F 2) hem endometrium hücrelerinde, hem de adet akıntısında bulunduğu saptanmıştır. Bu prostaglandinlerin endometrium (rahim iç örtüsü) hücrelerinde yapıldığı ve adet sırasında büyük miktarlarda salgılandığı anlaşılmaktadır. Adet sırasında prostaglandin yoğunluğu ne kadar yüksek olursa, rahim kasılmaları da o kadar şiddetli, güçlü ve sık olmaktadır.

Adet Sancısı

Ayrıca şiddetli ve uzun süren rahim kasılmaları, kas içindeki ince kılcal damarları sıkıştırarak rahime kan gelişini geçici olarak önleyebilmektedir. Ağrıya muhtemelen bu iskemi (bölgede kan azlığı) yol açmaktadır. Prostaglandin yapımı durdurulur ya da vücuttaki prostaglandin düzeyi düşürülebilirse, dismenore hafifletilebilmekte, hatta önlenebilmektedir. İşte bu nedenle günümüzde adet sancılarının tedavisinde antiprostaglandinler kullanılmaktadır. Birazdan bu konuya geleceğiz.

Diğer Makaleler

Ptt Kargo UPS Kargo Visa Card MasterCard Valid W3C Geciktirici