19 Ağustos 2015

Eski çağlardan beri adet görme olayının vücudun bir temizlik işlemi olduğu sanılırdı. Şüphesiz aybaşı kanının kokusunun bu düşüncede önemli rolü olmuştur. Eski insanlar bu kanın pis ve zehirli olduğuna, çiçekleri kuruttuğuna, şarabı ekşittiğine, bıçakları körleştirdiğine inanırlardı. Hatta bazı ilkel toplumlarda bu devredeki kadınları kulübelere sokarlar ve onlarla temas dahi etmezlerdi. Batıl inanışlar bir kenara bırakılırsa, kadınlarda adet görme olayının sağlık ve metabolizma için gerekli bir durum olduğu kesindir. Hayvanlarda bile kızışma devrelerinde cinsel salgılarındaki çalışma artar, hafif bir kan akıntısı gelir ve yumurtalıklar yumurta çıkarırlar. Dişi hayvan yalnız bu devrede çiftleşir ve gebe kalır. Kadında ise yumurta yapma ve adet görme ayrı ayrı zamanlarda olur.

Adet Görme Nedir ?

Kadında buluğ çağından adet kesimine kadar yumurtalık her ayda bir yumurta yapar ve döllenme gerçekleşirse, rahim bu yumurtayı içine almaya hazırlanır. Bu hazırlanışta döllenmiş yumurtanın beslenip gelişmesi için her şey tamamdır. Rahimin iç zarı kalınlaşır ve kanla dolar; özetle rahim bir yuva durumuna gelir. Eğer yumurta döllenemezse yumurta ölür ve yuva artık işe yaramaz. Rahmin kalınlaşmış iç zarı parçalanır ve dağılarak dışarı atılır. Bu zarla birlikte bir miktar kan da atılır. İşte aybaşı akıntısı budur. Buradan anlaşılıyor ki aybaşı zehirden kurtulma ve kirli kan çıkarmak değildir. Adet görme işi ise, gerçekle karışık bir meseledir. Ve iki tane iç salgı guddesi ile rahmin birlikle çalışmasının eseridir. Bu iki salgı beyinin altına yerleşmiş bulunan pitüi ter salgısı ile yumurtalıktır. Her iki salgı da adet görme olayında önemli rol oynayan hormonlar çıkarır. En önemli işi gören pitüiter salgıdır. Onun çıkardığı hormonlar yumurtalığı uyarır ve yumurtanın olgunlaşmasını sağlar. Pitüiterin uyardığı yumurtalık ise hemen başka bir hormon çıkararak rahimin içindeki yuva yapma işini çalışmaya geçirir. Eğer pitüiter az hormon salgılarsa, aybaşı akıntısı çok az veya hiç olmaz. Aksi olursa adet görme çok sık veya kesif olur.

Adet Görme Düzeni

Bazı kadınlar devamlı 23 günde adet gördüklerini ileri sürerler. Bu yanlıştır. Adet görmedeki tek düzen, onun düzensiz oluşudur. Bu sebepten bir iki gün gecikmeden ötürü kadınların telaşa kapılması yersizdir. Adet görme dönemlerinde ağır işlerden kaçınmak yerinde bir davranış olmakla beraber, normal çalışmayı bırakmanın, hatta egzersiz ya da spor yapmamanın hiç anlamı yoktur.
 


Diğer Makaleler

Ptt Kargo UPS Kargo Visa Card MasterCard Valid W3C Geciktirici